CAMP 2011. - Creative Arts and Music Project

ponedjeljak 06.06.2011. - četvrtak 09.06.2011.

  • visual music - radionice, predavanja, diskusije, probe: @ Pogon Jedinstvo

subota 11.06.2011.

  • 21:00 performansi @ Pogon Jedinstvo
  • 24:00 CAMP festivalski party @ Močvara w/ DJ: Camp Soundsystem & VJ-i: Martina Mezak, Max Hattler

nedjelja 12.06.2011.

  • 21:00 performansi @ Pogon Jedinstvo

Osmo izdanje privremenog interaktivno-istraživačkog laboratorija CAMP-a, festivala za vizualnu glazbu, ove godine, nakon Njemačke i Portugala, u Zagrebu okuplja niz međunarodno priznatih umjetnika koji se bave glazbom i zvukom, videom, instalacijama, svjetlom i novim medijima. Festival je osmišljen kao inovativna platforma progresivnog, istraživačkog umjetničkog djelovanja i posvećen je novim oblicima audiovizualne i performativne umjetnosti, kao i teorijskoj razradi srodnih tema i koncepata. Svako se izdanje festivala održava na drugoj lokaciji i svaki ga put obilježavaju drugi umjetnici. Rad s novim umjetnicima, uz izazove novih prostora i kriterija oblikovanja koje oni donose, stvaraju veliki kreativni potencijal i unapređuju internacionalnu razmjenu ideja. Cilj festivala je razvoj novih oblika umjetničkog prikazivanja u kontekstu aktualnih i budućih istraživanja zvuka i svjetlosti. Prioritet je uspostava intenzivne međunarodne razmjene i suradnje umjetnika različitih profila kako u osobnom, tako i u umjetničkom pogledu. Višednevni rad umjetnika dokumentira se i analizira tijekom i nakon festivala. Velika količina materijala koja uključuje tekstove, fotografije, video dokumentaciju proba i samih izvedbi bit će na raspolaganju ne samo projektnim partnerima, nego i svim zainteresiranima.

Prvi je dio festivala u znaku slobodne razmjene ideja i kreativne suradnje. Tijekom radionica i predavanja, umjetnici će improvizirati, diskutirati i eksperimentirati s novim pristupima glazbi i različitim vizualnim efektima, a proći će se i razraditi različite teme, problematike i sami konačni rezultati radionice. Vikend donosi priliku za uživanje u rezultatima kreativnog rada: performansi progresivne i elektronske glazbe praćeni svjetlosnim audio-vizualnim instalacijama i projekcijama na rasporedu su u večernjim satima u Pogonu Jedinstvo.

Nakon izvedbi slijedi i subotnji afterparty s DJ i VJ nastupima iza ponoći u Klubu Močvara.

CAMP Festival osnovali su 1999. prof. Fried Dähn i Thomas Maos. Od 2003. organizira ga i koordinira udruga CAMP e.V. (Thomas Maos, Fried Dähn, Stefan Hartmaier, Martin Mangold) . Ove se godine festival održava u suradnji CAMP e.V. Kirchentellinsfurt, udruge KONTEJNER | biro suvremene umjetničke prakse i Udruženja za razvoj kulture „ URK“.


Sudjeluju:
Antun Božičević (HR), Fried Dähn (D), Axel Hanfreich (D), Max Hattler (D), Ana Hušman (HR), Damir Bartol Indoš (HR), Jörg Kallinich (D), Mark Lorenz Kysela (D), Ivan Marušić Klif (HR), Thomas Maos (D),Martina Mezak (HR), Phillipp Rahlenbeck (D), Davor Sanvincenti (HR), Kurt Laurenz Theinert (D).

Friedemann „Fried“ Dähn (DE)
Violončelist i umjetnik koji se bavi zvukom, novim medijima i videom. Skladatelj klasične, suvremene i elektroničke glazbe. Od 1990. do 1993. godine bio je violončelist u Modernom ansamblu u Frankfurtu gdje je imao priliku raditi, između ostalih, i s K. H. Stockhausenom, Ornette Coleman te Frankom Zappom. Istodobno je razvio vlastito električno violončelo i na njemu počeo stvarati glazbene projekte koji uključuju improvizacije, elektroničku glazbu i jazz, kao i projekte koji kombiniraju različite umjetničke žanrove poput zvuka i jezika ili glazbe i likovnosti. Od 2004. godine profesor je dizajna zvuka i zvučnih umjetnosti na Sveučilištu primjenjenjih znanosti u Schwäbisch Hallu u Njemačkoj.

Axel Hanfreich (DE)
Nakon obrazovanja na Musikhochschule u Stuttgartu, intenzivno proučava elektronički zvuk i ritam kroz slobodnu improvizaciju, jazz i suvremene glazbene pravce. Tijekom kasnih devedesetih surađuje s glazbenicima iz nu-jazz grupe "Schnute". Stipendiju Umjetničke fundacije savezne pokrajine Baden-Württemberg prima 2002. godine te se postepeno fokusira na suradničke projekte s progresivnim i inovativnim vizualnim umjetnicima. Izvodeći Hammerhaus – duet s umjetnikom Laurenzom Theinertom koji se bavi svjetlošću – gostovao je na brojnim festivalima u Europi, Aziji i Australiji.

Max Hattler (DE)
Njemački eksperimentalni animator i medijski umjetnik Max Hattler, studirao je na Goldsmiths College i Royal College of Art u Londonu. Samostalno je izlagao između ostalog i u galeriji Lumen Eclipse, na festivalu Media Art Friesland, Image Forum Festivalu, Fredrikstad Animation Festivalu i dr. Radovi su mu prikazani na stotinjak filmskih festivala. Dobitnik je nagrade Visual Music Award (Njemačka), a nagrađivan je i na londonskom International Animation festivalu, Videofestivalu Bochum, Videologia festivalu, Eksjo Animation Festivalu te 700IS Iceland festivalu. Surađivao je s glazbenim sastavima poput „Basement Jaxx“, „Diplo“ i „Objeto Amarelo“ te izvodio svoje audio-vizualne live nastupe diljem Europe, Sjeverne i Južne Amerike te Azije, uključujući i nastupe na MIS (Sao Paulo), Electrovisiones (Mexico City), Cimatics (Brisel), SuperDeluxe (Tokio) i ICA (London). Predavač je na Goldsmiths College u Londonu.

Ana Hušman (HR)
Ana Hušman rođena je 1977. u Zagrebu. Diplomirala je 2002. na Nastavničkom odsjeku, usmjerenje multimedije, Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu. Sudjelovala je na brojnim domaćim i inozemnim izložbama i festivalima. Od akad. god. *2006./2007.* radi kao viša asistentica na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, na Odsjeku za animirani film i nove medije. Za svoje posljednje radove dobila je više domaćih i internacionalnih nagrada.

Jörg Kallinich (DE)
Instrument za vizualnu glazbu Jörga Kallinicha jedinstvena je instalacija od dijaprojektora na kojima se izvodi uživo. Kallinich upotrebljava različite regulatore jačine, tipkovnice i nožne prekidače koje je sam napravio. Neposredan mu pristup omogućuje improvizaciju i dinamičnu izvedbu koju obilježava velika fleksibilnost. Zato ga često nazivaju “vizualnim pijanistom” i “dija-perkursionistom”. Interakcija s glazbenicima koji improviziraju te sa složenim ritmičkim strukturama i spontanim prekidima omogućuje mu opuštenu izvedbu fluidnog niza sekvenci.
www.projektionsperformance.de

Mark Lorenz Kysela (DE)
Rođen je 1971. u Stuttgartu, Njemačka. U Frankfurtu i Bordeauxu studirao je saksofon te komornu i suvremenu glazbu, a danas radi kao profesionalni saksofonist. U sklopu turneja i koncerata glazbenih ansambla „Oh Ton“ i „zZ“ nastupao je diljem Europe, Australije, Azije i Sjeverne Amerike. Surađuje i stvara s mnogim skladateljima, među kojima su i Michael Maierhof, Alan Hilario, Robin Hoffmann, Christoph Ogiermann, Uwe Rasch, Christophe Havel, François Rossé, Eckart Beinke, Maximilian Marcoll, Hannes Seidl, Hans-Joachim Hespos i Alberto Hortigüela iz "Strom, Ensemble der Autoren”. Također je surađivao sa skladateljem i gitaristom Robinom Hoffmannom (glazbenik iz „Compagnie Loop Tanzperformance”, München i COAC-a) te plesačem i koreografom Fabianom Chyleom, uz mnoge druge umjetnike i glazbenike (Fred Frith, Albert Mangelsdorff, Daniel Gloger, Claudia Senoner, Nikola Lutz, arhitekt Matthias Siegert, Martin Schüttler, Jörg Koch i Matthias Schneider-Hollek). Član je skupine skladatelja i izvođača „stock11.de“.

Thomas Maos (DE)
Thomas Maos je rođen 1964. u blizini Stuttgarta, Njemačka. Svojevrsni je crossover umjetnik koji izvodi i sklada samostalno, ali radi i na projektima s drugim likovnim umjetnicima, glumcima, književnicima, plesačima i glazbenicima. Široki raspon Maosovih glazbenih utjecaja seže od rocka, noisea, istočnog folka i improvizacije do jazza i suvremene klasične glazbe. Dobitnik je stipendija Umjetničke fundacije savezne pokrajine Baden-Württemberg i Schloss Solitude u Stuttgartu. Svirao je na stotine koncerata diljem Njemačke i drugih europskih zemalja, a od 1999. godine sudjelovao je na svim izdanjima CAMP festivala, čiji je i suosnivač. Izabrana diskografija: „Mei Mutter mag mi net“ // re-interpretacija staronjemačkih narodnih napjeva; SilentArtOrchestra // Larger than Life / Fastball, Sony; Thomas Maos_Solo // chill in drill out / nurnichtnur LC 05245.

Philipp Rahlenbeck (DE)
Philipp Rahlenbeck počeo se baviti VJ izvedbama i elektronskom glazbom 2001. godine. Tijekom studija informatike i računalne znanosti radio je za Native Instruments i MESO Media Lab. Razvio je nekoliko vlastitih glazbenih i vizualnih instrumenata te softvera za live performanse. Danas radi kao umjetnik freelancer i član je umjetničkog kolektiva Mongomania iz Stuttgarta.

Kurt Laurenz Theinert (DE)
Kurt Laurenz Theinert je fotograf, performer i izumitelj. Manipulacijom tipkovnice u radu Visual Piano omogućuje mu ispunjavanje prostora linijama, slikama i bojama umjesto zvukom. U svojim kompozicijama i improvizacijama nastoji rastvoriti statička svojstva prostora u kojemu se projekcija odvija u korist onih prostornih odnosa koji se mogu percipirati kroz dinamiku.

Ivan Marušić Klif (HR)
Ivan Marušić Klif rođen je 1969. u Zagrebu. Diplomirao je 1994. godine na Fakultetu za audio inženjering u Amsterdamu. Njegova područja interesa uključuju likovnu umjetnost (svjetlosne instalacije i kinetičke objekte), glazbu i zvuk za kazalište, scenografiju (kazališnu, filmsku i televizijsku) i izvedbenu umjetnost. Od 1996. godine radi s kompjuterima – uglavnom na polju multimedijskog programiranja, interaktivnog videa i problematike sučeljavanja kompjutera sa „stvarnim“ svijetom. Izlagao je i izvodio u Nizozemskoj, Njemačkoj, Japanu, SAD-u, Austriji, Francuskoj, Danskoj, Italiji, Poljskoj, Makedoniji i Hrvatskoj.

Martina Mezak (HR)
Martina Mezak je multimedijska umjetnica rođena 1973. U Zagrebu. Svoj rad temelji na multidisciplinarnim istraživanjima na polju tehnologije, znanosti i umjetnosti, usmjerenima na transcendenciju svjesnoga. Najviše se bavi interaktivnim audio i video instalacijama te multimedijskim objektima. Izlagala je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu (Galerija PM, HDLU, Zagreb; Device_art 3.009, Zagreb/Tokio; Device_art 2.006, Zagreb/Beograd/ San Francisco; Muzej suvremene umjetnosti, Zagreb; Nacionalni muzej suvremene umjetnosti, Seul, Južna Koreja).
www.martinamezak.hr
martina@martinamezak.hr

DB Indoš (HR)
Damir Bartol Indoš (Zagreb, 1957.), performer i kazališni umjetnik, stvara eksperimentalne muzičke instrumente, zvučne skulpture Šahtofone i grafičke partiture. Diplomirao je komparativnu književnost i filozofiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Tijekom studija sudjeluje u radu neoavangardne studentske kazališne grupe Kugla Glumište te je kao inicijator Grupe Kugla tijekom 1980-ih ostvario niz predstava-performansa (Afera Gigan, Neprigušeni titraji, Šesti allelomorf, itd.). Od 1990-ih, pod imenom DB Indoš – Kuća ekstremnog muzičkog kazališta ostvaruje niz projekata i gostovanja u zemlji i svijetu s brojnim domaćim i stranim umjetnicima. Od 2005., u koprodukciji s Kulturom promjene SC, Teatrom &TD i autorskom suradnjom s Tanjom Vrvilo realizira predstave s glumcima, performerima, glazbenicima i plesačima (Kineski rulet, Vilovanje, Zeleno zeleno, Knjiga mrtvih (korežija sa Zlatkom Burićem), Anti Edip, i dr.). Sudjelovao je na raznim međunarodnim festivalima u zemlji i svijetu poput: Fringe Festival (Edinburgh), Klangarten Festival (Linz), Franklin Furnace (New York), Roskilde festival, Translacije (Piotrkow), Eurokaz (Zagreb), Festival Ekstravagantna tijela: Ekstravagantni umovi (Zagreb), CAMP – Međunarodni festival za vizualnu glazbu (Zagreb) i dr. Stalni je suradnik Teatra &TD, kao kazališni redatelj član je Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika te je i član ULUPUHA-a u sekciji kazališne scenografije. Dobitnik je medalje Grada Zagreba za promicanje alternativne kulture za 2009., dobitnik prve nagrade T-HT@MSU natječaja za 2012., za rad Šahtofon, a u suradnji s Tanjom Vrvilo dobitnik je grupne nagrade hrvatske selekcije na Praškom kvadrijenalu, 2015. godine.
indos.mi2.hr

Davor Sanvincenti (HR)
Davor Sanvincenti (1979.) multimedijalni je umjetnik poznat i pod imenima Messmatik i Gurtjo Ningmor. Intenzivno se bavi područjem fenomenologije audiovizualnog i antropologijom vizualne kulture, fokusirajući se na propitivanje različitih stanja i oblika ljudskih osjeta i percepcija. Njegovo se umjetničko djelovanje grana u razne medije: film i video, fotografija, fizičke svjetlosne i zvučne instalacije te audiovizualni performansi. U radovima se bavi konceptom iluzije, istražujući moguće granice percepcije te konstrukcije iskustva. Sanvincenti istražuje estetske i kvalitativne mogućnosti različitih medija u funkciji direktne komunikacije s posjetiteljem, koji postaje neizbježan dio samoga rada, reflektirajuća misaono-tjelesna struktura. Izlagao je na brojnim međunarodnim izložbama i festivalima, poput Rencontres Internationales Paris/Berlin/Madrid; LOOP, Barcelona; 25FPS, Zagreb; World Film Festival, Bangkok; VideoEX, Zürich, te na lokacijama poput Centre Georges Pompidou, Pariz; HfG/ZKM, Karlsruhe; Lincoln Center, New York; UniversalMuseum Joanneum, Graz; Museo de Arte Contemporanea, Oaxaca; Camera Austria, Graz; FRAC Pays de la Loire, Carquefou; MSU, Zagreb; NIU, Barcelona; La Triennale, Milano; MoCA Vojvodina, Novi Sad; Filmoteca Española, Madrid; Haus der Kulturen der Welt, Berlin. Dobitnik je nagrade Radoslav Putar (2010.) za najboljeg umjetnika do 35 godina.
render_001@hotmail.com
messmatik.net

Antun Božičević (HR)
Rođen 1970. u Andrijaševcima. Na Slikarskom odsjeku zagrebačke Akademije likovnih umjetnosti diplomirao je 1999. Živi i radi u Zagrebu. Uz kritiku društvenih, političkih i ekonomskih apsurda suvremenosti, represije i agresije, Božičević se bavi i problematikom vlastite profesije te potencijalnim individualnim strahovima. Instalacije mu imaju naglašenu tehnološku komponentu te stavljaju naglasak na zvuk i ready-made estetiku kombinirajući high-tech i low-tech, industrijske objekte i pronađene snimke. U njegovim interaktivnim instalacijama i ambijentima publika je aktivni subjekt uvučen rad zvukom, mirisom, osjećajem nesigurnosti, tjeskobom, ironijom i humorom.

www.camp-festival.de
Projekt podupiru: Ministarstvo za znanost, istraživanje i umjetnost savezne pokrajine Baden-Württemberg, Stuttgart, Njemačka te Ministarstvo kulture Republike Hrvatske i Grad Zagreb - Gradski ured za obrazovanje, kulturu i šport.
Program je proveden u suradnji sa Zagrebačkim centrom za nezavisnu kulturu i mlade.