Material Beliefs je mreža znanstvenika, inžinjera i dizajnera koji istražuju tehnologije koje unaprijeđuju interakciju između silikona i staničnih tkiva. Nadgradnjom recentnih laboratorijskih istraživanja u vidu spekulativnog dizajna, cilj projekta je stvaranje prototipa i organiziranje javnih događanja koja potiču debatu o društvenoj ulozi i poziciji novih tehnologija.
Material Beliefs pomiču recentne biomedicinske i kibernetičke tehnologije iz laboratorija u javni prostor. Projekt se usredotočava na tehnologije koje zamagljuju granice između naših tijela i materijala. Propituje također načine na koje se dizajn kao alat javnog angažmana može koristiti kako bi potaknuo raspravu o vrijednosti hibrdinih formi. Umjesto na rezultate znanosti i tehnologije, Material Beliefs pristupa istraživanju kao nedovršenom i tekućem zbroju praksi i događanja u laboratorijima i izvan javnih prostora.
Material Beliefs producirali su četiri rada, Kućni zabavni roboti mesojedi (2008), Neuroskop (2008), Vitalni znaci (2008) iŽivimo ono što jedemo (2008). Navedeni projekti problematizirali su mikrobiološke energetske stanice, umrežene neuronske stanične kulture, tjelesne biometričke senzore, te utjecaj hrane na životni vijek. Material Beliefs djeluju na Sveučilištu Goldsmiths u Londonu, a njihov rad podržava EPSRC (Engineering and Physical Sciences Research Council).
Kućni zabavni roboti mesojedi, 2008.
Auger-Loizeau i Aleksandar Živanović, u suradnji sa: Julian Vincent, Centre for Biomimetic and Natural Technologies, Bath University.
U kontekstu doma, definicije što robot jest i što bi mogao biti otvorene su za interpretaciju. Kućni zabavni roboti mesojedi su naprave za praktičnu uporabu, dramu i zabavu. Postoje kao pandani egzotičnim kućnim ljubimcima poput zmije ili guštera, kojima nabavljamo živuću lovinu i postajemo voajerima u sintetiziranom, kreiranom mikrokozmosu. Predatorska priroda ovih autonomnih entiteta postavlja pitanja života i smrti, odvodeći nas iz moralne zone ugode pri razmatranju mehaniziranog konzumiranja života.
Vitalni znaci, 2008.
Tobie Kerridge u suradnji sa: Tony Cass, Olive Murphy and Nick Oliver, Institute of Biomedical, Imperial College
Vitalni znaci su niz prototipa koji istražuju utjecaj umreženih tjelesnih senzora na nadzor djece. Usluge lociranja i praćenja unaprijeđene su inkorporacijom živućih biometrijskih signala, uključujući disanje, otkucaje srca i pokret. Vitalni znaci ukazuju na načine na koje se odsutna tijela pretvaraju u podatke koji se odašilju putem mreže kako bi se manifestirali kroz ponašanje proizvoda.