10. travnja, četvrtak
Radionica
Rodrigo Constanzo
SP-Tools: Strojno učenje za nisku latenciju pri izvedbi uživo
10 – 13 h
Neopjevani heroj elektroničke glazbe, inovator na području strojnog učenja, Rodrigo Constanzo, svestrani je udaraljkaš, skladatelj i graditelj instrumenata. Improvizira i prenosi ljepotu, elektricitet i beskrajna iznenađenja kaotičnog života. Sklada i pokušava stvoriti nove zvukove, interakcije i obrasce ponašanja koji su mu zanimljivi i izazovni. Svoju i glazbu drugih izvodi na raznim instrumentima, često s bliskim prijateljima.
Constanzo će voditi radionicu o osnovama strojnog učenja u kontekstu izvedbe i obrade zvuka te o njegovom SP-Tools, setu alata optimiziranih za nisku latenciju i rad u stvarnom vremenu. Polaznici će se također imati priliku upoznati s alatima Fluid Corpus Maniupulation (FluCoMa) i kroz to razgovarati o širim konceptima strojnog učenja u glazbi te kako ih primijeniti u vlastitom umjetničkom procesu.
Autor i voditelj radionice: Rodrigo Constanzo – izvođač, skladatelj i improvizator
Sve informacije o prijavi na radionicu potražite na mbz.hr.
///
Koncert
Rodrigo Constanzo
MBZ Late Night: Jam Session
22 – 23:30 h
Na MBZ Late Nightu Constanzo će izvesti polusatni improvizirani set, nakon čega mu se pridružuju i drugi izvođači/-ce u jam sessionu. Constanzov improvizirani set podijeljen je u nekoliko kraćih sekcija, u kojima će koristiti niz softverskih alata, DIY instrumenta i kontrolera koje sam izrađuje ili koristi u svom radu.
Rodrigo Constanzo – udaraljke i elektronika
Programska suradnja – KONTEJNER
...................................................................................................................................................
11. travnja, petak
Koncert
scapegoat: Saksofon i udaraljke
17 – 18:15 h
Talijanski skladatelj Pierluigi Billone (IT) „...spada među rijetke čarobnjake koji mogu zaustaviti linearno vrijeme. Njegova glazba uvlači slušatelja u prostor nalik ritualu.“ (Heinz Rögl). U 2 Alberi, poziva se na pjesmu Four Trees — upon a solitary Acre, Emily Dickinson, u kojoj pjesnikinja opisuje poseban odnos četiri drveta koja stoje u samotnom krajoliku. Skladba je dio ciklusa u kojima pojedinačni instrumenti ulaze u nove odnose jedan s drugim. Ne stapaju se u jedinstven zvuk niti ulaze u dijalog, u tradicionalnom smislu. Jedino što ih povezuje je okoliš. Slična su, ali ne komuniciraju izravno već kroz zajednički kontekst: isti vjetar, isto sunce, ista okolina. Billone pritom uvodi i treću vrstu odnosa, koja oscilira između povezanosti i potpunog odvajanja.
Glazbu litvanske skladateljice Justine Repečkaitė (LT), kritičari opisuju kao „preciznu poput crteža najoštrijom olovkom“ (Šarūnas Nakas). U potrazi za novim, hibridnim timbrom, u djelu Ciclo Continuo, Repečkaitė instrumente udružuje na netipičan način. U potrazi za novim, hibridnim timbrom, u skladbi Ciclo Continuo, instrumenti se udružuju na netipičan način. Snare bubanj postaje rezonantno tijelo različitih objekata, a njegova žica vibracijama obogaćuje i zasićuje metalne instrumente.
Mauricio Pauly (CR) je skladatelj, improvizator i producent iz Kostarike. Radi hibridnu glazbu koja spaja elektroniku, tradicionalne instrumente i različite vrste pojačala. U The Threshing Floor, izvođače pozicionira jedan nasuprot drugome. Njihove gotovo koreografirane kretnje, instrumenti i pojačala intimno se isprepliću oko i između njih. Grubo, vijugavo središte baca svoje izdanke prema kružnici zadržanih tonova koje zvučnici projiciraju na vanjske zidove. Ti tonovi postupno se povlače u spore rojeve kontroliranog feedbacka i proširuju granice svih tijela uključenih u izvedbu.
Eksperimentalni duo scapegoat čine australski saksofonist Joshua Hyde (AU) i kanadski udaraljkaš Noam Bierstone (CA). Njihovi programi propituju očekivanja publike i otvaraju prostor novim doživljajima. Izvode djela koja uključuju elektroniku, zvučna i vizualna proširenja, video, dizajn svjetla te improvizaciju.
scapegoat:
Joshua Hyde – saksofon
Noam Bierstone – udaraljke
Pierluigi Billone: 2 Alberi, za alt saksofon i udaraljke
Justina Repečkaitė: Ciclo Continuo, za sopran saksofon i udaraljke
Mauricio Pauly: The Threshing Floor, za tenor saksofon, udaraljke i elektroniku
Uz potporu Vijeća za umjetnost Kanade
.....................................................................................................................................................
13. travnja, nedjelja
Manja Ristić: Buđenja
Koncert u zoru
5:30 – 7 h
Za one koji još plutaju između jave i sna, na posljednje jutro Biennala, Manja Ristić uredit će prostor za ot/puštanje – koncert uz svitanje.
Manjin rad možemo doživjeti kao oblik „zvučnog dnevnika“, mjesta na kojem bilježi pejzaže i unutarnje procese kroz apstraktne zvučne narative. Živi i radi na Korčuli, istražujući razne zvukove „podmorja i nadmorja“.
U slojevitoj arhitekturi njenih terenskih snimki, prirodni ambijenti postaju temelj za suptilne improvizacije. Zvuk, u tom kontekstu, postaje „medij za povezivanje sa svijetom, istraživačka platforma, ogledalo mikroevolucije“, odražavajući tragove koje prostor ostavlja u njezinim zvučnim pejzažima.
Ristić bilježi efemerne trenutke u prostoru i vremenu, stvarajući „arhivu nestajanja i arhivu u nastajanju... galeriju-fantazmagorija“, mjesto koje poziva na introspektivno slušanje kroz umrežene narative prirode, prostora i unutrašnjih stanja.
Manja Ristić (RS/HR) je violinistica, zvučna umjetnica i istraživačica. Njen zvuk istražuje prostor onkraj suvremene glazbe. Posvećena je interdisciplinarnom pristupu umjetnosti zvuka, field recordingu, instrumentalnoj elektroakustici te eksperimentalnim radijskim formama. Prošle godine, njeni solo i kolaborativni projekti našli su se na Bandcampovom i ACL-ovom popisu najboljih eksperimentalnih albuma i field recordinga.
Manja Ristić – violina, elektronika, zvučni objekti i terenske snimke
Programska suradnja – KONTEJNER i MaMa - Multimedijalni institut
....................................................................................................................................................
Ulaznice za događanja mogu se kupiti na ovoj poveznici po cijeni od 5 eura.
Ulaznice će se moći kupiti i na ulazu na dan izvedbe po cijeni od 8 eura.