Projekt Camera Altera bavi se razvojem osjetilnog, audiovizualnog instrumenta. To je kompaktni aparat opremljen kamerom, mikrofonom, senzorima i drugim komponentama kao i integralan instrument koji analizira svoj okoliš i samostalno snima video i audio materijal. Veoma je osjetljiv na svjetlost, temperaturu, vlagu, zvuk, vjetar i relativnu kakvoću zraka. U stanju je precizno registrirati atmosferu na mjestu gdje se nalazi.
Niz procesa i postavki određuje u kojem trenutku i na koji način će Camera Altera snimiti te audiovizualne dnevničke zabilješke. Svi se podaci također vrednuju, a sustav za snimanje uključuje povratne informacije. Naprava ispituje “kakvoću” okoliša njezina korisnika, promatrajući ekstremne, izražene statičke promjene, kao i stagnaciju u mjerenim vrijednostima. Njihova analiza zatim odlučuje o tome u kojim će se intervalima kamera ponovo aktivirati. Projekt ima ekološke i društvene aspekte. Poziva na alternativne načine mjerenja kakvoće okoliša i potiče umjetnike na doprinos toj problematici. Također prosvjeduje protiv konzumerizma tehničkog aparata koji diktira normaliziranu funkciju i estetiku.
Važan aspekt projekta je taj da je Camera Altera osobno oruđe. Korisnik je s njome u specifičnom odnosu. Ona postaje dio njegova okoliša. Njezine posljedice tada se mijenjaju. Fragmentarne snimke dana, pohranjene u magičnoj kutiji, poprimaju novu dimenziju. U idealnom slučaju Camera Alteradaje večernje projekcije kroz maleni otvor ili šapuće vijesti o ambijentu. Sam profil ovisi prvenstveno o načinu na koji se naprava koristi te o tome kakav će kreativni potencijal razviti ili kakvu će važnost steći.
Projekt je realiziran u okviru stipendije SGS u Centru audiovizualnih studija FAMU.