The Anti-Teleological Rock Combo (HR) je suvremeni komorni ansambl koji čine četiri instrumentalista iz Zagreba koji iako potječu iz različitih glazbenih pozadina - klasične, rock, jazz, eksperimentalne i elektroničke glazbe - dijele jednak interes za grupnu improvizaciju i međužanrovske pristupe glazbenoj kompoziciji: Luka Čapeta i Pavle Jovanović na električnim gitarama, Šimun Matišić na bubnjevima i različitim predmetima te Leo Beslać na električnoj bas gitari i flauti, koji preferira biti smatran ideologom grupe, a ne njezinim glavnim skladateljem ili pokretačkim duhom ansambla. Izvorno zamišljena kao platforma za razvoj zajedničkog improvizacijskog jezika izvedenog iz prethodno definiranih pitch-class setovima unutar stilističkog idioma kvarteta orijentiranog na gitaru, skupina je u međuvremenu usvojila širi spektar kompozicijskih i improvizacijskih metoda, težeći proširenju dinamičkih, teksturalnih i timbralnih mogućnosti onoga što se općenito percipira kao prilično ograničena i temeljito istražena glazbena cjelina. Grafičke partiture, gestikularna notacija i teorija igara samo su neki od alata koje grupa koristi kako bi postigla i poboljšala svoj glazbeni vokabular koji se stalno razvija. Prvi album grupe, nazvan Moto susreti treće vrste, pristupa ovoj pretpostavci na način koji je namjerno odvojen od bilo kakve teorije ili diskursa, preferirajući ostati čvrsto u području aforističkog izraza i čiste zaigranosti. Album će objaviti izdavačka kuća Kopaton Records u svibnju 2024.
The Anti-Teleological Rock ComboPavle Jovanović (HR), Leo Beslać (HR), Luka Čapeta (HR), Marco Quarantotto (HR)
2024.
Pavle Jovanović (HR)
Pavle Jovanović (HR) je diplomirao jazz gitaru na konzervatoriju u Klagenfurtu, u klasi profesora Agostina Di Giorgia, 2011. godine. Nakon studija vraća se u Zagreb, gdje surađuje s raznim sastavima i muzičarima poput Big Banda HRT-a, Cantus ansambla, HNK Zagreb. Istovremeno osniva vlastite projekte Cromatik 5 i PEEK 3 u kojima istražuje jazz kompoziciju i improvizaciju. Sa Zoranom Šćekićem 2016. osniva sastav Abstract Construction Collective, čiji se izričaj temelji na slobodnoj improvizaciji i grafičkim kompozicijama, s kojim nastupa na Muzičkom Biennalu Zagreb 2017. uz Chrisa Jaretta. U ljeto 2020. završava magistarski studij jazz gitare u Beču u klasi profesora Martina Kollera. Radi kao pedagog u poljima klasične, jazz i eksperimentalne muzike.
Leo Beslać (HR)
Leo Beslać (HR) pjevač je, instrumentalist i književni prevoditelj. Od 2017. aktivno djeluje na domaćoj muzičkoj sceni, gdje je kao član ili vanjski suradnik sastavā različitih žanrovskih opredjeljenja dosad surađivao na četrdesetak, a kao vođa sastava ili jedini autor na osam objavljenih izdanja. Redovito objavljuje autorske albume putem internetske platforme Bandcamp. Živi i radi u Zagrebu.
Luka Čapeta (HR)
Luka Čapeta (HR) je glazbenik iz Zagreba, Hrvatska. Otkako je počeo svirati gitaru kao svoj glavni instrument, Luka istražuje različite aktivnosti unutar medija glazbe, uključujući kompoziciju, produkciju, izvedbu i edukaciju. Još od studija na Bečkom muzičkom institutu, producirao je i skladao glazbu za suvremeni ples, kazalište i film, dok je istovremeno svirao u brojnim različitim bendovima i projektima u Zagrebu i okolici. Ukorijenjen u elektroničkoj, ambijentalnoj, jazz i klasičnoj glazbi, Luka neprestano razvija svoj jezik eksperimentirajući s različitom tradicijskom i etno glazbom, noiseom i avangardnom estetikom kako bi stvorio jedinstven pristup izvedbi i zvuku.
Marco Quarantotto (HR)
Marco Quarantotto (HR) rođen je u Puli, Hrvatska. Magistrirao je jazz bubanj i udaraljke na Sveučilištu za glazbu i izvedbene umjetnosti - Institutu za jazz glazbu u Grazu, kod sveučilišnih profesora Alexa Deutscha, Mandreda Josela i Howarda Curtisa. 2009. godine seli u London gdje nastavlja glazbenu karijeru i ostvaruje značajne suradnje s nizom renomiranih umjetnika. Snimio je preko četrdeset albuma: jazz, rock, eksperimentalne i etno glazbe. 2019. osniva autorski trio ŪROK čiji album prvijenac izdaje za Chant Records u New Yorku. 2020. godine vraća se u Hrvatsku i značajno intenzivira suradnje na glazbenoj i umjetničkoj sceni: s nizom improvizatora u CRI Orchestra, s Nenadom i Alenom Sinkauzom u bendu Roj Osa, s umjetnikom Danijelom Žeželjem, s Robert Mikuljan Quintetom, Jazzistra orkestrom i Leon Brenko triom.