Za misaoni pokus Schrödingerove mačke potrebno je da (ne)postoji promatrač, dok umjetnost Koena Vanmechelena nalaže da postane ili ne postane zajednica. Potrebno joj je gnijezdo da bi sazrela. Instalacija Kokoš planetarne zajednice na Touch Me festivalu povezuje lokalno hrvatsko gnijezdo sa svjetskom noosferom – sferom razuma. Kao što stoji u neonskom natpisu, oni su potrebni jedno drugome.
U ovoj instalaciji, Vanmechelen križa lokalnu kokoš uzgojenu komercijalnim putem, Sasso, s 25. generacijom kokoši dobivenom u sklopu njegova međunarodnog programa Kozmopolitska kokoš [Cosmopolitan Chichen (CCP)]. Ptice se pare u kokošinjcu, dok u instalaciji prethodne generacije CCP-a* stoje monumentalno poput grčkog zbora, svjedočeći rađanju nečeg fascinantnog i zastrašujućeg – nastanku života.
Generacija 25 zove se Mechelse Hrvatica. Ona je pak nastala križanjem hrvatske Kokoš Hrvatica s Mechelse Kollonca, 24. generacijom kozmopolitske peradi. To je najnovija prekretnica u Vanmechelenovu 20 godina dugom umjetničko-znanstvenom projektu križanja gena i memova, koji svoj izričaj pronalazi u stvaranju stotina novih životinjskih pasmina i hibridnih instalacija. To su alati šamanskog migranta u potrazi za identitetom i našim mjestom i vremenom u multiverzumu.
Instalacija potječe iz Vanmechelenova studija LABIOMISTA u belgijskom gradu Genku. LABIOMISTA je kolosalno čvorište putova. Ono živi udahnjujući drugima život i energiju i primajući energiju i vitalnost od drugih. Ono besprekidno komunicira, vibrira i titra, služeći se svim kanalima kako bi prenijelo poruku povezanosti, iscjeljenja, dijeljenja i povezanosti.
Kako kaže, nitko nije samotni otok u nepreglednom moru ništavila, već smo svi povezani. To nam poručuje knjiga DNK u instalaciji. Mi smo rezultat križanja, i sami se trebamo miješati. Taj opasni proces simbolično je prikazan natpisima na podu. Na promatraču je hoće li prošetati tom svjetlećom i sjajnom žutom stazom ili će je zaobići.
Instalacija završava u Cosmocafeu. Vanmechelen takve „slobodne prostore“ organizira diljem svijeta u sklopu stvaranja Paviljona ljudskih prava. U Hrvatskoj će u raspravi o uvjetima za održiv suživot pojedinaca i kultura, kao i za supostojanje s drugim vrstama na planeti, a među ostalima sudjelovat će Jurij Krpan (Galerija Kapelica, Slovenija) i permakulturistkinja Barbara Scheltus-van den Berg (Bogata šuma, Hrvatska).
* Sve preparirane životinje uginule su prirodnom smrću.