02/06/2025

Dr. sc. Olga Majcen Linn i dr. sc. Sunčica Ostoić na konferenciji Media Art Histories (MAH), u Kolumbiji

Na konferenciji Media Art Histories (MAH) 2025., održanoj u Bogoti i Manizalesu, u Kolumbiji, od 2. do 9. svibnja, dr. sc. Olga Majcen Linn i dr. sc. Sunčica Ostoić predstavile su svoje zajedničko istraživanje pod nazivom „Vječna privlačnost: Besmrtnost u umjetnosti i znanosti.“

Njihov rad istražuje kako suvremena umjetnost na sjecištu sa znanošću i tehnologijom promišlja višedimenzionalni koncept besmrtnosti, obuhvaćajući biološke, tehnološke, vremenske i kulturne aspekte.

Kroz izbor ključnih umjetničkih djela od kasnog 20. stoljeća do danas, autorice ispituju kako umjetnici interpretiraju i preispituju pojmove postojanja, sjećanja i naslijeđa. U radu se raspravlja o projektima poput CellF-a Guya Ben-Aryja, autonomnog glazbenog instrumenta pokretanog umjetnikovim vlastitim neuronskim stanicama, te rada Immortality for Two Marte de Menezes, nastalog u suradnji s imunologom Luísom Graçom, koji koristi gene povezane s nastankom raka za „besmrtnost" imunoloških stanica, pri čemu se otvaraju etička pitanja biotehnoloških intervencija u produljenje života. ORGAN²/ASLSP Johna Cagea, izvedba koja traje 639 godina, istražuje radikalno redefiniranje vremenskog iskustva, dok Voltar Shawna Brixeyja koristi klonirane uzorke leda iz ledenih jezgri u svjetlosnoj instalaciji koja poetski dočarava prapovijesno vrijeme.

U daljnjem razmatranju kulturne i simboličke besmrtnosti, analiza uključuje Microvenus Joea Davisa, projekt koji propituje reprezentaciju čovječanstva kroz vrijeme, te The Last Pictures Trevora Paglena – disk s fotografijama postavljen na satelit, osmišljen da nadživi život na Zemlji. Djelo The Life Marine Abramović u proširenoj stvarnosti stvara digitalnog dvojnika umjetnice, omogućujući posthumni dijalog s publikom i propitujući kulturno i digitalno naslijeđe. U radu se također analiziraju How Not to Be Seen Hito Steyerl i Mission Eternity kolektiva etoy, koji na suprotne načine pristupaju temi trajnosti digitalnih podataka, postavljajući pitanja o vidljivosti, trajnosti i sudbini digitalnog sjećanja.

Istraživanje dr. sc. Majcen Linn i dr. sc. Ostoić povezuje kritičku teoriju, bioetiku i estetsku praksu, donoseći nijansirano promišljanje o budućnosti ljudske prisutnosti, njezinim mogućim produžecima i promjenjivoj ulozi umjetnosti u posredovanju našeg odnosa prema vremenu, smrti i beskonačnosti.

Projekt podržali