Vidljivi elektromagnetizam: zvuk-glazba, svjetlost i djelovanje
Fotonaponski laboratorij usmjeren je na proučavanje svjetlosti kao perceptivnog fenomena za glazbenu kompoziciju, instrumentalnu izvedbu i interaktivnost. Kroz teoriju i eksperimentiranje, radionica istražuje različite jednostavne sustave u kojima svjetlost i zvuk djeluju kao slični perceptivni glazbeni fenomeni u umjetnosti i glazbi. Laboratorij je podijeljen na grupni rad, individualno mentorstvo i prezentaciju završnog projekta. Pomoću solarnih panela, fotootpornika, prigušivača, releja, LED dioda, neonskih lampi, infracrvenih svjetala i brojnih drugih hardverskih eksperimenata, sudionici će dizajnirati vlastite instrumente, kontrolna sučelja, interaktivne instrumentalne sustave i druge kreativne forme za „slušanje svjetlosti" i „gledanje zvuka". Tečaj je dio nastavnog programa Sound Composition and Creative Technologies (Kompozicija zvuka i kreativne tehnologije) na Kraljevskom konzervatoriju u Haagu i namijenjen je studentima raznolikih kreativnih interesa.
Laboratorij je namijenjen studentima i umjetnicima iz interdisciplinarnog područja umjetnosti i znanosti, studentima novih medija, studentima kompozicije, skladateljima, sonolozima i drugim uradisam entuzijastima koji su zainteresirani za rad sa svjetlom i zvukom i njihovom međusobnom konverzijom, medijima i elektricitetom te korištenjem napona u glazbenom stvaralaštvu. Sudionici ne moraju imati prethodno iskustvo, ali su dobrodošli predložiti vlastitu projektnu ideju i podijeliti što bi htjeli raditi i naučiti. Nakon grupne prezentacije Moralesa Murguije o vlastitom radu održat će se individualne mentorske sesije usmjerene na projekt ili ideju svakog sudionika. Osim predstavljanja vlastitog rada, Morales Murguía će prikazati i druge primjere te govoriti o prirodi svjetlosti kao glazbeno-zvučno-performativnog materijala te o načinu na koji ga on i drugi koriste.
Broj sudionika ograničen je na 10, a laboratorij će završiti javnom prezentacijom 14. svibnja u KONTEJNER-u. Sudjelovanje je besplatno.
Za prijavu, pošaljite e-mail s vašim kontakt podacima, životopisom i kratkim motivacijskim pismom na adresu davorkabegovic@gmail.com, najkasnije do 24. travnja 2025.
Primjeri studentskih radova s tečaja:
youtu.be/lXRJbLVINZ8?si=OAzIl-UsSszJ66XK
Hugo Morales Murguía (MX/NL)
Rad Moralesa Murguije istražuje sjecište predmeta, strojeva i tradicionalnih instrumenata kao kulturnih artefakata. Fokusira se na alternativne mehanizme za proizvodnju zvuka, uradisam izume i razvoj eksperimentalnih izvedbenih sustava, u kojima vizualno ima jednaku važnost kao i zvučno. Njegov opus obuhvaća djela za instrumentalnu glazbu, glazbeno kazalište, dizajn svjetla, hibridne medije, robotiku i video.
Kroz razne radove istraživao je međuodnos zvuka i svjetlosti kao perceptivnih fenomena. Njegovi projekti često integriraju akustične i elektroničke elemente s fotoničkim tehnologijama, tretirajući zvuk i svjetlost kao nerazdvojnu kreativnu materiju.
Morales Murguía predaje na Kraljevskom konzervatoriju u Haagu (NL), gdje radi sa studentima kompozicije, umjetnosti i znanosti te sonologije u područjima zvuka, izvedbe, kompozicije i alternativnih tehnologija.
Radionica je dio projekta New Perspectives for Action mreže Re-Imagine Europe, koji sufinancira Europska unija.