Binarna dekonstrukcija je imerzivna instalacija koja isprepliće osobne podatke i opipljive forme. Ovaj pristup informacijama temeljen na čovjeku omogućuje kodiranje podataka u skulpturalnim formatima za pohranu, pretvarajući binarnu krutost u fizičku fluidnost. Zahvaljujući tom procesu oblici u svojim estetskim svojstvima stječu mogućnost sadržavanja podataka iz stvarnog svijeta.
U središtu instalacije je robotski uređaj koji skenira i transformira jedinstvena biometrijska obilježja kao što su visina, boja očiju, struktura lica i tjelesna temperatura u estetske podatke. Ti podaci su osnova za individualizirane skulpture koje djeluju kao opipljiva utjelovljenja digitalnih identiteta. Ti složeni organski oblici funkcioniraju kao 3D snimke jedinstvenih životnih trenutaka i pohranjeni su u online arhivu.
Instalacija uključuje 3D pisač koji oživljava totem, uvrštavajući ga u fizičku zbirku unutar prostora. Kako broj skulptura raste, one postaju kolektivno središte, tapiserija osobnih priča zaustavljenih u trenutku. Fizičku instalaciju nadopunjuje iskustvo virtualne stvarnosti, uranjajući sudionike u interaktivno putovanje koje vodi do otkrivanja njihova jedinstvenog totema. Ovaj imerzivni prostor omogućuje osobnu introspekciju i jedinstvenu interakciju s nastalim totemom.
Binarna dekonstrukcija ruši tradicionalne granice između izložbe, proizvodnje i kreativnosti, pretvarajući izložbeni prostor u dinamično proizvodno središte koje pokreću posjetitelji. Također briše granice između gledatelja i stvaratelja, objekta i subjekta, analognog i digitalnog, propitujući ustaljene paradigme umjetničke proizvodnje i recepcije. Rad gledatelje potiče na introspekciju o vlastitu jedinstvenom identitetu, istovremeno dajući doprinos umjetničkom procesu i potičući kritički diskurs o ulozi tehnologije u društvu koje bilježi promjene.
Suradnici: Codin Segal (glavni programer softvera), Andrei Kovari (hardverski inženjer)
Binarna dekonstrukcija razvijena je tijekom umjetničke rezidencije u V2_, Lab for the Unstable Media u Rotterdamu (NL,) u okviru EU projekta Realities in Transition.