Metaforičkom reinterpretacijom kvalitete vode u splitskom akvatoriju, Barotti uvodi posjetitelje u poetično i imerzivno zvučno iskustvo.
U prirodi su školjke detektori zagađivača: one djeluju kao sićušni sustavi za filtriranje.
ŠKOLJKE su kolekcija kinetičkih zvučnih skulptura koje podatke dobivene pomoću senzora kvalitete vode pretvaraju u zvukove i pokrete. Svaka je „školjka” izrađena od reciklirane otpadne plastike i u sebi ima zvučnik. Mikrotonalni zvučni pejzaž koji se kontinuirano razvija omogućuje svakoj školjki suptilan pokret otvaranja i zatvaranja, nalik onomu u prirodi.
Podaci snimljeni pomoću senzora čistoće vode postavljenog u splitskom akvatoriju temelj su za stvaranje glazbe. Ta generirana kompozicija stalno prolazi kroz mijene kako se i kvaliteta vode s vremenom mijenja.
ŠKOLJKE pozivaju publiku da se poveže s morem i okolinom koja ga okružuje, premošćujući jaz između medijske umjetnosti, sonifikacije podataka i imperativa ekološkog očuvanja.
ŠKOLJKE su projekt čije autorstvo i produkciju potpisuje Marco Barotti
Razvoj softvera: Marco Accardi, Pim Boreel
Posebne zahvale: Anders Ehlin, Marco Canevacci, Yena Young, Stefan Dietzelt, Carsten Reith, Daniel Brunet i Markus Wüste za savjete i podršku
Projekt ŠKOLJKE razvijen je u centru za umjetnost WRO Art Center u okviru platforme EMAP - European Media Art Platform / EMARE
Sufinancirali: Europska unije kroz program Kreativna Europa, C-Takt, Oerol Festival i Transnatural
Uz potporu: Mjerenja kvalitete vode u okolini i „in situ”
Projekt ŠKOLJKE osvojio je nagradu NTU Global Digital Art Award u Singapuru 2019. godine